Kiedy dziecko nie chce spać...
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Dziecko nie chce spać@pixabay.com
Gdy dziecko nie chce spać odchodzisz od zmysłów. Nocne lamenty malucha, noszenie go godzinami na rękach i nie dające najmniejszych efektów usypianie, sprawiają, że już po paru nocach wyglądasz jak cień i na nic nie masz siły.
Dlaczego dziecko nie śpi? Powodów może być wiele. Przyjrzyj się dziecku uważnie a na pewno rozwiążesz ten problem. A oto powody bezsenności dziecka:
- Dziecko jest wyspane. Jedne maluchy potrzebują więcej snu, inne mniej. Jeśli dziecko jest pogodne i wygląda na wypoczęte, oznacza to, że śpi wystarczająco długo, nawet jeśli spędza w łóżku mniej czasu niż rówieśnicy. Możesz jedynie skrócić jego dzienną drzemkę.
- Noworodek nie odróżnia dnia od nocy i śpi we własnym rytmie. Kilkumiesięczne maluszki potrafią już odróżniać dzień od nocy. Niektóre dzieci w ciągu dnia śpią jak susły, a w środku nocy są radosne i gotowe do zabawy. Pokaż dziecku, czym się różni dzień od nocy. Gdy śpi w ciągu dnia nie zasłaniaj szczelnie okien i nie chodź po domu na palcach. Możesz też położyć dziecko w innym miejscu niż na noc, np. w kojcu. Wieczorem postępuj inaczej. Zgaś światło, mów ciszej, wprowadź wieczorne rytuały.
- Jest za wcześnie kładzione spać. Jeśli twoje dziecko budzi się późno, a werwę odzyskuje wieczorem nie licz na to, że będzie zasypiać zaraz po dobranocce. Jeśli chcesz, by dziecko zasypiało, postaraj się stopniowo zmieniać jego przyzwyczajenia. Zacznij od wcześniejszej o kwadrans pobudki.
- Dziecko nie śpi, bo nie jest zmęczone. Im dziecko jest starsze, tym ważniejsza dla jego dobrego snu jest sprawa aktywnego czuwania. Zabawy i ruch prowadzą do zmęczenia mięśni i układu nerwowego. Dbaj, aby malec w ciągu dnia dużo się ruszał, obracał się na boczki, raczkował. Dostarczaj mu rozmaitych bodźców jak spacery i zabawy.
- Dziecko prowadzi nieregularny tryb życia. Raz wstaje o 6.00, a raz o 11.00, jednego dnia kąpiemy je przed dobranocką, drugiego dopiero po wyjściu gości. Taki tryb życia utrudnia zasypianie.
- Stały rozkład dnia oraz wieczorne rytuały, jak kąpiel, przebieranie w piżamkę, itd. pomagają dziecku zorientować się, że pora iść spać. Pojedyncze odstępstwa nie wprowadzą w życiu malca dużego zamieszania. Najważniejsze, by dziecko nie żyło w totalnym chaosie.
- Dziecko nie chce być samo. Trudno spokojnie spać, gdy jest się samemu w pokoju i nie ma mamy. Ustaw dziecięce łóżeczko blisko własnego łóżka i w razie nocnej pobudki będziesz mogła je pogłaskać i uspokoić. Możesz spać razem z nim. Jeśli jednak śpisz niespokojnie, zbyt głęboko, piłaś alkohol, palisz papierosy lub zażywasz leki, które sprawiają, że śpisz mocniej niż zwykle, połóż się oddzielnie.
- Dziecko ma złe miejsce do snu. Jego łóżeczko nie może stać tuż przy gorącym kaloryferze, bo powietrze jest tu najbardziej wysuszone i najgorętsze . Przed spaniem pokój powinien być wywietrzony , a w cieplejsze dni powinnaś na noc zostawiać uchylone okno. Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20°C. To ważne zwłaszcza zimą, bo każdy stopień wyżej oznacza spadek wilgotności powietrza, co jest niekorzystne dla delikatnej skóry oraz śluzówki przełyku i noska. Nie układaj dziecka do snu przy zapalonym świetle. To silny bodziec, który może zakłócać odpoczynek.
- Dziecko jest głodne. Noworodki i małe niemowlęta nie są w stanie najeść się na zapas, więc domagają się jedzenia także w nocy. Jeśli karmisz piersią, możesz spać razem z dzieckiem, natomiast jeżeli karmisz dziecko butelką, postaraj się wszystko przygotować wieczorem.
- Coś dziecku przeszkadza. Zbyt ciasno zapięta pieluszka, drapiąca skórę sztywna metka czy łaskoczący w nos pluszak i metalowe zatrzaski od piżamki. Każda z tych rzeczy mogą być bardzo dokuczliwe
- Niemowlę ma zatkany nos, a nie potrafi oddychać ustami. Przed położeniem malucha do snu koniecznie upewnij się, że jego nosek jest drożny.
- Dziecko nie śpi, bo ma brudną pieluszkę. Nic więc dziwnego, że malec budzi się i zaczyna płakać. I dobrze, bo bakterie, które są w kupie, mogłyby powędrować do cewki moczowej i spowodować infekcję. Musisz wstać mi przewinąć malca
- Dziecko jest zdenerwowane i trudno mu zasnąć. Zanim położysz malucha do łóżka, postaraj się go uspokoić i wyciszyć. Zaśpiewaj mu kołysankę albo cichutko poszeptaj.
- Dziecko nie śpi, bo jest zbyt zmęczone. Wysiłek i nadmiar emocji, nawet przyjemnych może wyprowadzić malca z równowagi.
- Dziecko nie śpi, bo jest za cicho. Znajome odgłosy, jak szum wody czy niezbyt głośna rozmowa, sprawiają, że malec czuje się bezpiecznie. Wiele dzieci najszybciej zasypia przy cicho grającym radiu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Aaaa... Kotki dwa - Jak usypiać dziecko?>>
Łóżko dziecięce domek: idealne rozwiązanie dla komfortu i bezpieczeństwa dzieci
Niespokojny sen dziecka? Wiemy jak rozwiązać ten problem!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora